Watch the Eagle

Hiking, travelling, photography

Vodná nádrž Klenovec

Vodárenská nádrž Klenovec bola vybudovaná najmä pre zásobovanie obyvateľov v okresoch Rimavská Sobota, Poltár a Lučenec pitnou a úžitkovou vodou. „S vodárenskými nádržami Hriňová a Málinec v prepojení skupinovými vodovodmi tvorí jeden z troch hlavných zdrojov jednoúčelovej vodárenskej sústavy nádrží na južnom Slovensku,“ priblížil Bocák. Ako dodal, hydroenergetický potenciál vody odoberanej z nádrže sa využíva v dvoch malých vodných elektrárňach vybudovaných v rokoch 1991 a 1998.

Budovanie násypového telesa priehrady Klenovec na prelome 70. a 80. rokov minulého storočia bolo podľa SVP organizačne náročné, výstavbu komplikovali aj zložité geologické a morfologické pomery. Vodná stavba bola dokončená v decembri 1972, plniť sa začala na jar 1973. V nasledujúcich desaťročiach sa na vodnej stavbe vyskytli i viaceré problémy spojené s priesakmi a zamokrením, sanované boli prevádzkovateľom stavby v rokoch 1977 až 1980 i 1999 až 2003. Napriek uvedeným čiastočným problémom nebola jej hlavná funkcia spočívajúca v zásobovaní obyvateľstva pitnou vodou nikdy poznačená.

Next Post

Leave a Reply

Táto stránka je chránená pomocou reCAPTCHA a platia zásady ochrany osobných údajov a zmluvné podmienky spoločnosti Google.

© 2024 Watch the Eagle

Theme by Anders Norén